تفاوت ام دی اف ملامینه و ام دی اف هایگلاس


از جمله رایج ترین نوع روکش برای ام دی اف خام، روکش ملامینه است. ام دی اف یکی از فراورده های چوبی است که از چوب های نرم مثل درخت کاج تولید می شود. این چوب نرم طی فرایند فشار و حرارت و ترکیب با رزین استحکام خوبی پیدا می کند و مقاومت چوب را در برابر آتش ونفوذپذیری زیاد می کند و استحکام آن به قدری می شود که می توان از ابزار و ماشین الات برای برش آن استفاده کرد. اما در مورد هایگلاس باید گفت که نوعی ام دی اف است که روی آن با پلکسی گلاس پوشانده می شود. پلکسی گلاس ظاهری شبیه شیشه دارد ولی نوعی پلاستیک می باشد که از شیشه سبک تر و دارای مقاومت بیشتری است و ظاهری شفافی نسبت به ام دی اف دارد.
از جمله رایج ترین نوع روکش برای ام دی اف خام، روکش ملامینه است. ضخامت ام دی اف ملامینه بین 0.35 0.25 و حدود 50% ضخامت آن را چسب MF تشکیل می دهد. برای ملامینه كردن سطح ام دی اف باید سطوح تخته سنباده زنی و صاف شده باشد و نیز عاری از هرگونه عیوب سنباده زنی و غیره باشد. دو طرف ام دی اف باید با یک نوع روكش با گرمای یكسان روكش شوند تا بعدا باعث تاب برداشتن آن نشود. بعد از پرس كردن باید تخته روكش شده برای مدتی روی صفحه‌ای صاف نگهداری شود تا خنک شده و دمای آن به زیر 50 برسد تا در مراحل بعدی دچار مشكل و ایراد نشود. به علت مشكل بودن و تخصصی بودن پروسه روكش كاری ملامینه و نیز به علت سرمایه‌گذاری بالا و مهمتر از آن ارزش افزوده بالای آن معمولا كارخانجات ام دی اف جهان دارای خطوط روكش ملامینه بوده و انواع ام دی اف ملامینه را نیز عرضه می‌كنند. در این روش تنوع ام دی اف تولیدی نیز بالا می‌رود.
 

مزایای ام دی اف ملامینه : 

روکش ام دی اف ملامینه عملکرد و قابلیت بالا در مواردی که دوام بالای سطوح و مقاومت در برابر عوامل خارجی مورد نیاز است کاربرد بسیاری دارد.
دارا بودن امکانات تزئینی و مقاومت مناسب در برابر رطوبت و آب و حرارت و و قیمت مناسب از مزایای ام دی اف ملامینه می باشد.
 

معایب ام دی اف ملامینه :

به علت مشکل بودن و تخصصی بودن پروسه روکش کاری ملامینه و سرمایه گذاری بالا و ارزش افزوده بالا، کارخانجات ام دی اف خود، دارای خطوط روکش ملامینه هستند.

ام دی اف ملامینه شفافیت روکش های PVC و اکرلیک را ندارند و بر خلاف ام دی اف هایگلاس مات هستند، مقاومت ام دی اف ملامینه در برابر مواد قلیایی و اسیدی کمتر می باشد.


کاربرد روکش ملامینه: 

 • تی وی رک
 • سرویس خواب ، کمد
 • مبلمان
 • کابینت آشپزخانه
 • روکوب دیوار، دکور فروشگاه ها
 • پارتیشن
 

مزایای ام دی اف هایگلاس :

 • درخشندگی برجسته ترین خصوصیت هایگلاس است و همین مشخصه باعث شده است در بازار محصولات چوبی یک سرو گردن در درجه بالاتری قرار بگیرد.
 • هایگلاس به دلیل براق بودن بیشتر برای مکان های پر بازدید و لوکس مثل اماکن تجاری، مسکونی، فروشگاه ها، مراکز خرید و کاربرد دارد چون در این مکان ها جذب مشتری از اولویت بالایی برخوردار است.
 • همچنین به دلیل تنوع زیاد طرح و بافت می تواند مورد حسن انتخاب مشتریان قرار گیرد.
 • نظافت هایگلاس نیز آسان است، با یک دستمال نم دار تمام لکه ها و چربی ها از آن زدوده می شود.
 

معایب ام دی اف هایگلاس :

 • خاصیت خش پذیری دارند، البته هایگلاس طرح دار خش را کمتر نشان می دهند.
 • لکه پذیری، مخصوصا رنگ های تیره ی ام دی اف هایگلاس.
 
 

ام دی اف یکی از فراورده های چوبی است که از چوب های نرم مثل درخت کاج تولید می شود. این چوب نرم طی فرایند فشار و حرارت و ترکیب با رزین استحکام خوبی پیدا می کند و مقاومت چوب را در برابر آتش ونفوذپذیری زیاد می کند و استحکام آن به قدری می شود که می توان از ابزار و ماشین الات برای برش آن استفاده کرد. اما در مورد هایگلاس باید گفت که نوعی ام دی اف است که روی آن با پلکسی گلاس پوشانده می شود. پلکسی گلاس ظاهری شبیه شیشه دارد ولی نوعی پلاستیک می باشد که  از شیشه سبک تر و دارای مقاومت بیشتری است و ظاهری شفافی نسبت به ام دی اف دارد. در خرید تخته های هایگلاس باید بسیار دقت کرد چون اگر تخته دارای روکش UV  مرغوبی نباشد، وقتی تخته بریده می شود لبه های آن می پرد و خراب می شود. تخته های هایگلاس مرغوب را برای اینکه هنگامی که بر روی هم قرار می گیرند دچار مشکل نشوند هر کدام را بطور مجزا بسته بندی می کنند. از ویژگی های گلاس، می توان به شفافیت آن اشاره کرد و به همین دلیل از استقبال خوبی برخوردار شده است. شفافیت و رنگ های مختلف هایگلاس در آشپزخانه و هر جای دیگر باعث نواختن چشم هر بیننده ای می شود و انعکاس نور در هایگلاس باعث زیبایی بی نظیری می شود. می توان بر روی هایگلاس طرح های متفاوت و جذابی نیز ایجاد کرد و به سلیقه همه خریداران به خوبی پاسخ می دهد. تمیز کردن کابینت های هایگلاس نیز به دلیل UV که سطح صاف و سیقلی ایجاد می کند راحت است و پاک کردن چربی و گرد وخاک از روی آن بسیار ساده و سریع انجام می شود و انرژی زیادی صرف نمی کند. در مورد کابینت های ام دی اف نیز باید گفت که به علت نوع ساخت شان دارای طرح و رنگ های مختلفی می باشند. ام دی اف همواره از نظر هماهنگ شدن با دکوراسیون داخلی همواره حرف اول را می زند. ام دی اف همچنین عایق خوبی در برابر حرارت و صدا نیز محسوب می شود. از آن جایی که ام دی اف در برابر رطوبت هوا مقاومت خوبی دارد ازینرو برای استفاده در آشپزخانه بسیار مناسب است. هایگلاس مانند چوب قابل برش و سنباده کاری می باشد وتوسط چسب چوب براحتی چسبانده می شود و همچنین در برابر پوسیدگی و رشد قارچ ها بسیا مقاوم است. در کل باید گفت مهمترین تفاوت هایگلاس و ام دی اف در روکش آن هاست. هایگلاس نسبت به ام دی اف به علت روکش مخصوص آن از قیمت بالاتری برخوردار است و بعلت سطح صیقلی آن تمیز کردن آن نسبت به ام دی اف ساده تر است ولی ام دی اف با توجه به طرح های مختلف قابلیت هماهنگی زیادی با دکوراسیون خانه دارد و لی گره های موجود در کار نظافت آن را کمی مشکل می کند.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

  

 

۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۱۹:۳۴ سه‌شنبه

دیدگاه ها